Odkryj urok jodełki klasycznej: jak ten ponadczasowy wzór podłogi odmienia wnętrza?

odkryj-urok-jodelki-klasycznej-jak-ten-ponadczasowy-wzor-podlogi-odmienia-wnetrza

Wzór w jodełkę klasyczną jest ponadczasowy i popularny od setek lat. W ostatnim czasie ten układ paneli ponownie skradł serca projektantów wnętrz i właścicieli nieruchomości. Dlaczego jodełka klasyczna jest tak ceniona w aranżacji wnętrz? Sprawdź, jak klasyczna jodełka może zmienić i ożywić pomieszczenia!

Jodełka klasyczna – co to?

Jodełka klasyczna to określenie układu paneli podłogowych, który od wieków zachwyca swoją geometrią i elegancją. Wzór charakteryzuje się ułożeniem krótszego boku jednej deski przy dłuższej krawędzi sąsiedniej deski pod kątem 90 stopni. Powstałe w ten sposób zygzaki przypominają szyszki jodły, skąd układ ten wziął swą nazwę. Inne nazwy jodełki klasycznej to: jodełka angielska, jodełka sierżant.

Wzór ten znany jest od stuleci, a w Polsce dużą popularność zyskał w czasach PRL-u. Od kilku lat ponownie wraca do łask, lecz w odświeżonej formie. Podłoga w jodełkę klasyczną wprowadza do każdego wnętrza klasę i styl, jest to trwały sposób na wykończenie podłogi. 

Jak jodełka klasyczna zmienia wnętrza?

  • Wpływ na odbiór pozostałej przestrzeni

Jedną z głównych zalet jodełki klasycznej jest to, że wnętrza z takimi podłogami wydają się optycznie większe. Zmianie ulega także sposób postrzegania całej przestrzeni. Ze względu na specyficzny, geometryczny układ desek, obserwatorzy odnoszą wrażenie, jakby wnętrze było wydłużone i szersze niż jest w rzeczywistości. Z tego względu warto wykorzystać jodełkę klasyczną w niewielkich pomieszczeniach, by wyglądały na bardziej przestronne.

  • Uniwersalny charakter

Podłogi ułożone w jodełkę klasyczną świetnie pasują do różnorodnych stylów aranżacyjnych. Układ desek dobrze prezentuje się we wnętrzach klasycznych, eleganckich, nowoczesnych, a nawet industrialnych czy minimalistycznych. Co więcej, w jodełce klasycznej można wykorzystać różne rodzaje drewna, jak dąb, jesion lub egzotyczne gatunki. Powierzchnia desek może być olejowana lub pokryta lakierem, co także wpływa na wygląd całego wnętrza. Oryginalnie wyglądają przede wszystkim pomieszczenia, w których wykorzystano różne kolory desek do ułożenia jodełki klasycznej. 

  • Trwałe podłogi

Układ w klasyczną jodełkę polecany jest dla osób, którym zależy na trwałych rozwiązaniach. Podłogi ułożone w ten sposób są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie m.in. dzięki równomiernemu rozkładowi nacisku na deski. Jodełka klasyczna sprawdzi się we wnętrzach intensywnie użytkowanych, np. w salonach, jadalniach czy korytarzach, a także w miejscach użyteczności publicznej, jak szkoły, gabinety lekarskie, urzędy.

Podsumowanie

Jodełka klasyczna to bardzo elegancki i ponadczasowy sposób na wykończenie podłóg. Wzór ten wprowadza do wnętrz styl oraz optycznie je powiększa. Klasyczna jodełka była popularna w Polsce czasach PRL-u, a ostatnie lata pokazują, że układ ten można wykorzystać zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Podłogi we wzór jodełki angielskiej są bardzo trwałe, a zastosowanie desek w różnych odcieniach pozwala osiągnąć ciekawe efekty.

Zobacz więcej